Łupież- jak się go pozbyć?

Łupież- problem znany obu płciom, częsty i dokuczliwy, gdyż ma skłonności do nawrotów. Szczególnie uciążliwy w przypadku mężczyzn, ponieważ to oni, częściej niż kobiety, cierpią na tą dolegliwość owłosionej skóry głowy (nawet już co 2-3 pan w wieku 20-25 lat!). Fakt, iż łupież częściej jest utrapieniem panów, może sugerować istnienie związku pomiędzy łupieżem i androgenami.

Łupież jest wywoływany nadmierną ilością grzyba pityrosporum ovale, będącym w składzie naturalnej flory w organizmie człowieka (żyje w naskórku).

Czynnikami przyczyniającymi się do powstawania łupieżu jest nadmierny stres, gdyż w sytuacjach stresowych dochodzi do osłabienia układu odpornościowego organizmu, w tym i skóry. Przyczyn szukać możemy też przy niewłaściwej diecie (nadmiar słodyczy, alkoholu, mocnej kawy, herbaty). Co więcej, agresywne i silne szampony, preparaty do stylizacji włosów (lakiery, żele) zawierające alkohol izopropylowy, mogą doprowadzić do pojawienia się tego schorzenia.
Łupież może przybierać formę łupieżu suchego lub tłustego. Przy łupieżu tłustym przyczyniać się mogą również u mężczyzn wspomniane męskie hormonu- androgeny. Ich nadmiar w organizmie może powodować wzmożoną aktywność gruczołów łojowych produkujących łój, który osiada na płatkach łupieżu.
Często zadawanym pytaniem jest „czy poradzę sobie sam, czy lepiej udać się do specjalisty”? Zdecydowanie lepiej jest udać się do specjalisty (trychologa, dermatologa), szczególnie w przypadku osób, które cierpią na często nawracający łupież. Ponadto wizyta u specjalisty pozwoli ustalić, czy jest to problem łupieżu suchego, czy już gorzej przez nas spostrzeganego, łupieżu tłustego. Musimy pamiętać, że niewłaściwie leczony, mało skutecznie, może doprowadzać do osłabienia włosów, gdyż zaburzona jest mikrocyrkulacja i skóra głowy niewłaściwie „oddycha”. Zazwyczaj wystarczy jedna wizyta- porady i dobrane formy leczenia można później stosować przy kolejnych nawrotach tego schorzenia.
Każda kuracja przy łupieżu zaczyna się od dobrania szamponu. Zazwyczaj w ich skład wchodzi pantenol (prowitamina B5) oraz cynk. Inne wyposażone są jeszcze w dwusiarczek selenu lub kwas salicylowy. Jednak sam szampon jest często mało skuteczny, tylko przy najłagodniejszych stanach. We wszystkich przypadkach łupieżowych powinien znaleźć się peeling do skóry głowy. Złuszcza on zrogowaciałą warstwę naskórka, dzięki czemu osoba nie musi brykać się z problemem widocznych łusek na ubraniach. Dodatkowo oczyszcza skórę głowy z nadmiernej flory bakteryjnej, co powoduje powrót do właściwej mikrocyrkulacji skóry głowy. Działa kojąco i niweluje swędzenie. Przygotowuje skórę do stosowania różnego rodzaju wcierek, gdyż oczyszczona skóra głowy jest podstawą dla lepszej absorbcji składników odżywczych, leczniczych. Często przewlekłe i ciężkie formy łupieżu łączą się z potrzebą użycia nie tylko szamponów i peelingów, ale i lotonów do wcierania w skórę głowy, które hamują produkcję łupieżu. Osoby chcące skutecznie sobie pomóc, mogą się zdecydować na zabiegi DERMAOZON ANTISEBUM z pakietu DERMA HAIR THERAPY, gdyż są to nowe zabiegi, podczas których używane jest urządzenie d’darsonwal. Urządzenie to, za pomocą leczniczych mikroprądów, przyczyniających się do produkcji wzbogaconego ozonu, działają między innymi bakteriobójczo i grzybobójczo, co skutecznie eliminuje źródło łupieżu (pityrosporum ovale). Zabiegi takie rozpoczynają się peelingiem, a kończą absorbcją ampułęk leczniczych.