Włosy, a ciąża.

Włosy, a ciąża.

W pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawić się problemy ze skórą głowy- wzmożona produkcja sebum (problem przetłuszczającej się skóry głowy), ale również z samymi włosami- włosy stają się często bardziej suche, łamliwe.

Z reguły są to problemy przemijające. Pojawiają się na skutek intensywnych zmian hormonalnych oraz braku równowagi wodnej. Szczególnie dotyczy to osób, które wcześniej miały problem ze skórą głowy, intensywnym przetłuszczaniem. Aby sobie z nimi poradzić w bezpieczny sposób dla nas i dziecka powinnyśmy stosować się do kilku prostych, a zarazem skutecznych porad:

-unikamy spłukiwania włosów z szamponu gorącą wodą, gdyż dodatkowo pobudza to pracę gruczołów łojowych
-unikamy intensywnego masażu skóry głowy, który jest często zalecany w celu poprawy krążenia, gdyż również pobudza to skórę głowy do produkcji nadmiernej ilości sebum
-stosuj bezpieczne w ciąży wyciągi ziołowe- wyciągi z rumianku lub z pokrzywy mają działanie bakteriobójcze, dodatkowo regulują pracę gruczołów łojowych.
-przy suchych włosach, łamliwych, zdecyduj się na stosowanie na włosy (nie na skórę głowy) olejków z:
a) olejem kokosowym- przeznaczony do pielęgnacji łamliwych włosów. Zawiera dużo kwasu laurynowego, co ułatwia wnikanie go we włosy. Zapobiega uszkodzeniom włosów przy czesaniu.
b) olejem jojoba- zawierający kwasy tłuszczowe oraz witaminę E i F. Natłuszcza strukturę włosa, dobrze jest wchłaniany przez skórę i włosy.
W drugim trymestrze ciąży sytuacja naszej fryzury może się znacznie zmienić, problemy ze skórą głowy ustają, a włosy znacznie zyskują na swoim wyglądzie. Dlaczego tak się dzieje?- Na skutek wysokiego poziomu estrogenów w organizmie kobiety, włosy są w fazie anagenu, czyli fazie wzrostu, nie przechodzą w fazę wypadania, czyli telogenu. Wzmożone wydzielanie estrogenów zatrzymuje mieszki włosowe w fazie wzrostu. Nasze czupryny stają się gęstsze, bardziej lśniące i wytrzymałe. Dopiero po okresie ciąży, „dodatkowe włosy”, które wytworzyły się w trakcie ciąży, wypadają wraz z ilością włosów, które powinny nam wypadać na co dzień, co przyczynia się nie rzadko do ogromnego przerażenia większości kobiet. Jednakże w większości przypadkach nie mamy czym się martwić- jest to normalny proces u kobiet zachodzący po ciąży.